Praktykowanie wdzięczności ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Dzięki temu bardziej doceniamy to, co posiadamy i to, co otacza lub dzieje się wokół nas. Odczuwanie wdzięczności pozwala zatem na utrzymywanie wyższych wibracji i lepsze radzenie sobie w codzienności, szczególnie w trudnych dla nas sytuacjach. Zebraliśmy aż 25 korzyści codziennego praktykowania wdzięczności (na podstawie przeglądu badań).
Wdzięczność, czyli moc korzyści
Korzyści, które płyną z praktykowania wdzięczności, postanowiliśmy podzielić na 5 grup, ze względu na sposób ich oddziaływania na człowieka. Należą do nich:
- Korzyści emocjonalne
- Korzyści społeczne
- Korzyści osobowościowe
- Korzyści zawodowe
- Korzyści zdrowotne.
Przyjrzyjmy się teraz im po kolei.
Korzyści emocjonalne praktykowania wdzięczności:
- Wpływa pozytywnie na nasze emocje i zdrowie emocjonalne,
- Zwiększa naszą samoocenę
- Wzmacnia pozytywne wibracje
- Poprawia stan psychiczny
- Trzyma wszystko co negatywne w dystansie
Korzyści społeczne praktyki wdzięczności:
- Doświadczamy więcej sympatii od innych
- Poprawiamy nasze relacje (również partnerskie)
- Zwiększamy empatię względem siebie i innych
- Dostajemy więcej pozytywnego feedbacku
- Wzmacniamy więzi rodzinne
Osobiste korzyści wdzięczności:
- Pozwala na być bardziej optymistycznymi Spraw, abyśmy byli bardziej optymistyczni
- Zwiększa naszą duchowość
- Otwiera nas na dzielenie się z innymi
- Zmniejsza sfokusowanie na materializm
- Otwiera nas na radość i szczęście życiowe
Efekty wdzięczności na polu zawodowym:
- Zwiększa efektywność naszej pracy
- Redukuje zniecierpliwienie i odczuwanie stresu
- Ułatwi podejmowanie decyzji
- Pozwoli znaleźć drogę zawodową lub sens obecnej
- Poprawia zdrowie psychiczne
Korzyści zdrowotne praktyki wdzięczności:
- Zmniejsza objawy depresji
- Obniża ciśnienie krwi
- Poprawi jakość snu
- Zachęca do większej aktywności fizycznej
- Wzmacnia ogólny stan zdrowia fizycznego
Jak praktykować wdzięczność?
Jak widać korzyści płynących z praktykowania wdzięczności jest naprawdę wiele i niezaprzeczalnie wspiera ona nas w codziennym życiu. Jednak trzeba zadać sobie pytanie, jak zacząć ją praktykować? Pomocne będą na pewno wszelkiego rodzaju afirmacje, ale praktykować wdzięczność można na kilka sposobów i ważne, aby znaleźć ten, który najbardziej będzie z nami rezonował. Oto kilka naszych propozycji:
Dziennik wdzięczności
To świetny sposób dla osób, które zaczynają swoją drogę w praktykowaniu wdzięczności. Zapisywanie codziennie, nawet drobnych rzeczy pozwoli zauważać ile dobra tak naprawdę nas otacza. Również lepiej przepracować życiowe lekcje, wyciągając z nich wiele dobrego dla siebie. Nie musimy od razu zapisywać 10 rzeczy, wystarczy na start wypisywać 1 do 2, aby zaczęły zadziewać się powolne zmiany w naszym postrzeganiu. W końcu kubek ciepłej kawy, zjedzenie pysznego ciastka, uśmiech kogoś spotkanego na ulicy albo po prostu słoneczny dzień – to już powody, aby być wdzięcznym.
Słoik wdzięczności
Słoik wdzięczności może być prawdziwą skarbnicą tego, za co możesz być wdzięczny. Nazbierane w nim karteczki pokażą Ci ile dobra spotyka Cię na co dzień w życiu. Wystarczy, że każdego dnia wrzucisz do niego karteczkę, na której wymienisz za co jesteś danego dnia wdzięczny. Dobrze jest po roku otworzyć słoik i podsumować wszystko, co dobrego nas w nim spotkało.
List wdzięczności
Wdzięczność poza własną praktyką, możemy też przelać na innych. Jak? A choćby pisząc do danej osoby, której jesteśmy wdzięczni list. To na pewno nie tylko będzie nośnikiem dobrej energii, ale i dobrą praktyką pokazującą, że wdzięcznością można się dzielić.
Samą wdzięczność można traktować na różne sposoby, jako emocję, stan umysłu lub afirmację. Niezależnie od formy wyrazu, niesie ze sobą wiele radości i pozytywnych życiowych zmian i odczuwania większej ilości szczęścia. Co więcej ćwiczyć wdzięczność może każdy, niezależnie od wieku.
Bo zmianę świata, najlepiej zacząć od zmiany samego siebie.
Zamów dziennik wdzięczności WDZIĘCZNOPIS i zacznij regularną praktykę wdzięczności
>>> SPRAWDŹ <<<