Problemy ze snem dotykają wielu osób. Stres, częste wstawanie w nocy, problemy w zasypianiu, czy trudności ze wstawaniem powodują, że nasz poziom energii w ciągu dnia również jest niższy. Doskonale wiedzą o tym osoby, które z różnych powodów doświadczają kłopotów ze snem. Pokrzepia fakt, że na każdy problem jest rozwiązanie! Tym razem przyjrzymy się kołdrom obciążeniowym. Czym są i jak działają?
Co to jest kołdra obciążeniowa?
Kołdra obciążeniowa różni się od zwyczajnej kołdry wagą. Jest dużo cięższa, dzięki czemu leżenie lub spanie pod taką kołdrą daje wrażenie delikatnego, czułego dotyku. Kołdra obciążeniowa ma za zadanie wywołać uczucie jakbyśmy byli przytulani. Wszystko po to, aby poczuć odprężenie ciała, a przez to umysłu. To terapeutyczne rozwiązanie, które w naturalny i nie inwazyjny sposób pomaga wyciszyć się po ciężkim dniu, a wielu osobom pomaga przespać spokojnie całą noc.
Kołdry obciążeniowe wypełnione są mikrokulkami ze szkła bądź stali nierdzewnej. Kołdry dla dorosłych potrafią ważyć od 4 do 12 kg! Otulanie się taką kołdrą to zupełnie inne doświadczenie w porównaniu ze zwykłą kołdrą.
Jak działa kołdra obciążeniowa?
Poprzez równomiernie rozłożony nacisk na ciało kołdra rozluźnia mięśnie i pomaga przenieść uwagę na bodźce dotykowe. To szczególnie ważne dla nadaktywnych umysłowo osób. Stres, presja, życie w ciągłym pędzie sprawiają, że często ,,siedzimy w głowie”. Gromadzą się w tych okolicach liczne napięcia, a brak uważności w ciągu dnia powoduje spięcie całego ciała. Kołdra obciążeniowa wyraźnie nas odpręża i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
Zalety stosowania kołdry obciążeniowej to:
- redukcja stresu,
- głębszy i spokojniejszy sen,
- rozluźnienie spiętych mięśni,
- lepsze samopoczucie i skupienie w ciągu dnia.
Relaks pod taką kołdrą wyzwala spontaniczne uczucie spokoju, ciało wysyła do mózgu sygnał ,,jest dobrze”, dlatego łatwiej się uspokoić i wyciszyć umysł. Doskonale sprawdza się to do sesji treningu autogennego (zobacz co to TU), jogi nidra, czy medytacji.
Osoby, które stosują takie kołdry przez dłuższy czas zauważyły także większą kontrolę nad własnymi emocjami.
Wady takiego rozwiązania?
Nie chce się spod niej wychodzić, szczególnie w jesienne i zimowe wieczory 🙂
Dla kogo jest kołdra obciążeniowa?
Przede wszystkim dla osób, które z różnych powodów mają problemy ze snem. Kołdry obciążeniowe przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i mają szerokie zastosowanie w leczeniu różnych objawów i chorób.
Jako narzędzie terapeutyczne, kołdry obciążeniowe stosuje się przy:
- zwalczaniu stresu i lęku,
- depresji,
- nerwicy,
- zaburzeniach snu,
- traumie,
- zaburzeniach rozwojowych, takich jak ADHD, zespół Downa, zespół Aspergera lub autyzm.
Są dobrym dodatkiem do fizjoterapii, dają lepsze czucie ciała i zapewniają poczucie bezpieczeństwa.
Ponadto, to idealne rozwiązanie dla sportowców, którzy po ciężkim wysiłku fizycznym potrzebują solidnej regeneracji.
Jak wybrać kołdrę obciążeniową?
Dobór odpowiedniej wagi kołdry uzależniony jest od wagi ciała. Zazwyczaj jest to 10% masy Twojego ciała. Czyli dla osoby, która waży 60 kg, będzie to kołdra o wadze 6 kg. W niektórych przypadkach można wybrać cięższą kołdrę, jednak należy to skonsultować ze specjalistą.
Gdzie kupić kołdrę obciążeniową?
Ja korzystam z kołdry od Gravity Blankets www.gravityblankets.pl i z czystym sumieniem mogę je polecić. Są wykonane z bardzo dobrej jakości miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału, dzięki czemu relaks pod taką kołdrą jest jeszcze przyjemniejszy. Ceny takich kołder nie są niskie, jednak zdecydowanie jest to warte swojej ceny.